Moc guarany

Moc guarany

Guarana – rośnie w Brazylii. Suszone nasiona guarany zawierają wysoki procent kofeiny (więcej niż kawa lub herbata). Jednocześnie guarana działa bardziej miękko i dłużej, ponieważ ten specjalny rodzaj kofeiny jest wchłaniany w jelicie znacznie wolniej niż zwykła kofeina.

Kawa daje energię przez maksymalnie 2 godziny, a guarana – przez 4-6. Na bazie wyciągu z guarany jest produkowane wiele różnych leków i suplementów, w tym do intensywnych treningów sportowych i odchudzania.

Guarana stymuluje układ nerwowy i zapewnia jasność myślenia, zwiększa wytrzymałość psychiczną i fizyczną, wydajność, zmniejsza zmęczenie. Suplementy guarany są przyjmowane na bóle głowy i nerwobóle. 

Guarana zmniejsza również apetyt i aktywuje metabolizm lipidów, co pomaga wyeliminować nadwagę. Zaleca się stosowanie go w czynności wymagającej ciągłego wysokiego stresu psychicznego i fizycznego, koordynacji, koncentracji, a także w przypadkach zespołu chronicznego zmęczenia, bólów głowy (migreny), zawrotów głowy.

Istnieją dowody, że guarana ma nie tylko działanie tonizujące, ale także terapeutyczne, na przykład wspiera układ sercowo-naczyniowy, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, przyczyniając się do zrównoważonego stanu emocjonalnego, przyspiesza metabolizm i poprawia krążenie krwi w mózgu. W przeciwieństwie do kawy guarana nie podrażnia błon śluzowych przewodu pokarmowego, nie wypłukuje wapnia z organizmu i nie przyczynia się do uwalniania adrenaliny. Guarana w porównaniu do kawy nie wywołuje uzależnienia.

Zdjęcie AnitaFortis [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons: Link